Last modified by ,

box.pionier.net.plTest osobistego wiki na box.pionier.net.pl

... po zmianie na wersję SeafilePRO Server 7

Kodowanie wiki to prosty tekst Markdown - zob - Pomoc i "Switch to plain text". Zob. też na github.

Edytor graficzny pozwala nie przejmować się składnią Markdown, bo odpowiednie formatowanie wybieramy z menu, np.:

Tagi HTML wstawione do pliku *.md raczej są ignorowane. Ogólnie edytor na stronie www robi wiele auto-korekt polegających m.in. na bezwzględnym usuwaniu zapisów niestandardowych. Być może też nie da się wpisać swoich atrybutów stylu.

Łamanie wiersza wewnątrz paragrafu działa bez konieczności używania 2x<spacja> na końcu wiersza (a gdyby je ktoś dopisał to są wycinane).

  1. Pierwszy punkt
  2. Drugi kontynuacja drugiego punktu (wstawialne tylko w trybie "plain text"? - Enter+spacje)
  3. Trzeci
    • lista
    • podrzędna (<tab>)

Kodowanie znaków w pliku: UTF-8 . Znaki "ĄĆĘŁŃÓŚŹŻ ąćęłńóśźż" są poprawnie interpretowane, a wiele innych znaków można wstawiać po naciśnięciu [ + . ] :

Jak chodzi o indeksy dolne i górne to zbiór jest mocno ograniczony, ale może być użyteczny:

A˝ ᙚ ˈ⁽⁾*⁺ ⁻ ⁰¹²³⁴⁵⁶⁷⁸⁹ ⁼ ᴬᴮ ᴰᴱ ᴳᴴᴵᴶᴷᴸᴹᴺᴼᴾ ᴿ ᵀᵁⱽᵂ ᵃᵇᶜᵈᵉᶠᵍʰⁱʲᵏˡᵐⁿᵒᵖ ʳˢᵗᵘᵛʷˣʸᶻ ˜

V˒₍₎₊ˏ₋.₀₁₂₃₄₅₆₇₈₉₌ˍ˴ₑₕᵢⱼₖₗₘₙₒₚᵣₛₜᵤᵥₓᵧ˷

Gᵝᵞᵟᵠᵡᶿᵦᵧᵨᵩᵪ

Iᶛᶜᶝᶞᶟᶠᶡᶢᶣᶤᶥᶦᶧᶨᶩᶪᶫᶬᶭᶮᶯᶰᶱᶲᶳᶴᶵᶶᶷᶸᶹᶺᶻᶼᶽᶾ

Mᘁᙆᙇᙚᙾᙿᣔᣕᣖᣗᣘᣙᣚᣛᣜᣝᣞᣟᣳᣴᣵ

Tabele

Działa tabela w wersji Pipe tables (nieważne położenie kresek pionowych) - łatwo więc przerabiać tekst z tabulacjami na tabelę zamieniając tabulacje na kreski pionowe. Dodatkowo edytor automatycznie uzupełnia spacje we wierszach tekstu źródłowego, aby wyrównać położenie pionowych kresek (zob. "plain text").

tutaj jest nagłówek
0 1 2
3 4 5

Zestaw powiązanych tekstów i plików

... plików i obrazów jest widoczny w kolumnie po lewej stronie (gdy je załadujemy do danej biblioteki - działa m.in. przeciągnij i upuść). Wstawianie odnośników do plików dla publicznego dostępu jest nieco dziwaczne. Gdy skorzystamy z menu "Insert File" to powstaje odnośnik do pliku dostępny dla użytkowników zalogowanych. Raczej trzeba ręcznie wstawić odnośnik skopiowany po przejściu menu z lewej: Opublikowane biblioteki \ \<nazwa_biblioteki> \ wybór pliku z drzewa folderów.

Grafika

W nowej wersji 7+ wstawianie grafiki jest dość wygodne. Można choćby wspomnieć o wstawianiu obrazu metodą Ctrl-V. Wstawiony obraz można dowolnie skalować. W menu mamy wiele opcji wstawiania obrazów i plików do dokumentu wiki. Szkoda tylko, że nie korzysta się tutaj ze ścieżek względnych do plików - za każdym razem wpisywane są długie pełne ścieżki, co powoduje, że plik źródłowy jest bardzo nieczytelny, a to trochę przeczy idei Markdown.

Kolorowanie kodu

(kolorów nie ma w trybie udostępniania do odczytu - w warunkach akademickich to spora strata)

def f1(x):
    print(f'jakiś {2*x:10}')

Python

Szybki podgląd *.md w notatniku++

Użytkownicy Notepad++ mogą skorzystać z podglądu pliku *.md w panelu NppMarkdownPanel - chodzi o sytuację, gdy mamy synchronizację biblioteki na dysku lokalnym lub zamapowany dysk sieciowy Seafile. Po zaistalowaniu Notepad++ dodajemy standardową wtyczkę NppMarkdownPanel i podmieniamy "Notepad++\plugins\NppMarkdownPanel\NppMarkdownPanel.dll" na ten z https://github.com/andrzejQ/NppMarkdownPanel/releases . Dodatkowo należy podmienić pliki RegExp3.txt i style.css .

Do rozważenia

W pliku bundle.js pakietu Seafile widać elementy takie jak svg, mathml. Może są jakieś możliwości wstawiania grafiki wektorowej lub wzorów matematycznych?

3x1+(1+x)2

Andrzej Kubaszek, 2020

Last modified by Andrzej Kubaszek, 2020-08-21

Tabele
Zestaw powiązanych tekstów i plików
Grafika
Kolorowanie kodu
Szybki podgląd *.md w notatniku++
Do rozważenia